Цел за устойчиво развитие 9
Разработване на въведението
Обща цел на цел 9 за устойчиво развитие – индустрия, иновации и инфраструктура
Общата цел на цел 9 за устойчиво развитие е изграждане на устойчива инфраструктура, насърчаване на приобщаваща и устойчива индустриализация и насърчаване на иновациите. Цел 9 за устойчиво развитие изрично посочва, че „Приобщаващата и устойчива индустриализация, заедно с иновациите и инфраструктурата, може да отприщи динамични и конкурентни икономически сили, които осигуряват заетост и доходи. Те играят важна роля при въвеждането и насърчаването на нови технологии, улеснявайки международната търговия и позволявайки ефективното използване на ресурсите.“
Неговите 8 цели са следните:
9.1 Разработване на качествена, надеждна, устойчива и издръжлива инфраструктура, включително регионална и трансгранична инфраструктура, подкрепяща икономическото развитие и благосъстоянието на хората, с акцент върху достъпен и справедлив достъп за всички.
9.2 Насърчаване на приобщаваща и устойчива индустриализация, значително увеличаване на дела на индустрията в заетостта и брутния вътрешен продукт до 2030 г., в съответствие с националните обстоятелства, и удвояване на дела им в най-слабо развитите страни.
9.3 Увеличаване на достъпа на дребните индустрии и други предприятия, особено в развиващите се страни, до финансови услуги, включително достъпни кредити и тяхното интегриране във веригите на стойността и пазарите.
9.4 До 2030 г. надстройте инфраструктурата и промишлеността, за да ги направите устойчиви, с увеличено и ефективно използване на ресурсите и по-голямо възприемане на чисти и екологосъобразни технологии и промишлени процеси, с участието на всички страни в съответствие с техните съответни възможности.
9.5 Подобряване на научните изследвания, надграждане на технологичния капацитет на индустриалните сектори във всички страни, особено в развиващите се страни, включително до 2030 г. и насърчаване на иновациите и значително увеличаване на броя на научните изследвания и броя на работниците на 1 милион души и публичните и частните разходи за научноизследователска и развойна дейност .
9.а Улесняване на развитието на устойчива и устойчива инфраструктура в развиващите се страни чрез засилена финансова, технологична и техническа подкрепа за африканските страни, най-слабо развитите страни без излаз на море и малките островни развиващи се страни.
9.б Подпомагане на вътрешното технологично развитие, научни изследвания и иновации в развиващите се страни, включително осигуряване на благоприятна политическа среда за, inter alia, промишлена диверсификация и добавяне на стойност на стоките.
9. c Значително увеличен достъп до информационни и комуникационни технологии в опит да се осигури всеобщ и достъпен достъп до интернет в най-слабо развитите страни до 2020 г.
https://sdgs.un.org/goals/goal9
Защо е важно за образователната общност?
Както бе споменато, цел 9 за устойчиво развитие се фокусира върху изграждането на устойчива инфраструктура, насърчаване на приобщаваща и устойчива индустриализация и насърчаване на иновациите. Много е важно да се разбере ролята, която инфраструктурата играе в ежедневието на хората. Едва след оценка на текущото състояние на инфраструктурата можем да преминем към начини за нейното подобряване.
Цел 9 за устойчиво развитие е важна за образователната общност, защото учи учениците да разбират инициативи, разработени на глобално ниво, и след това да ги прилагат в собствените си общности. Учене Цел 9 за устойчиво развитие може да повлияе на процесите на вземане на решения от учениците и да им помогне да ги подготвят да окажат голямо влияние на местно ниво в собствената си общност или роден град.
Ключови измерения на цел 9 за устойчиво развитие – промишленост, иновации и инфраструктура
www.un.org/sustainabledevelopment/wp-content/uploads/2019/07/9_Why-It-Matters-2020.pdf
Тъй като инвестициите в инфраструктура, устойчивото промишлено развитие и технологичния прогрес пряко влияят върху икономическия растеж, социалното развитие и действията в областта на климата, ние трябва да установим стандарти и да насърчаваме регулации, които ще гарантират, че проектите и фирмените инициативи се управляват устойчиво.
Иновациите и устойчивата инфраструктура заедно с еднакво достъпни възможности за хора от всички сфери на живота трябва да бъдат предоставени чрез индустриализация и устойчив икономически растеж.
Световното производство отбеляза рязък спад през последните няколко години и с това икономическият растеж се задушава. Динамичната и конкурентна икономика, която създава заетост и доходи, се нуждае от приобщаваща и устойчива индустриализация, заедно с иновации и инфраструктура.
Растежът на новите индустрии означава подобряване на стандарта на живот за всички засегнати и не повече от хората, живеещи в развиващите се страни по света. Основна инфраструктура като пътища, информационни и комуникационни технологии, канализация, електричество и вода са лишени от много развиващи се страни. През 2019 г. около 87 процента от хората в развитите страни са използвали интернет, в сравнение със само 19 процента в най-слабо развитите страни. Промишлеността е основен компонент, движещ устойчивото развитие, и като такава е ключова за премахването на бедността. В допълнение, качественото здравеопазване и санитарни условия, както и подобреният достъп до образование са пряко повлияни от подобрената инфраструктура и технологичните иновации. Сътрудничеството с неправителствени организации и публичния сектор е необходимо, за да се подпомогне насърчаването на устойчив растеж в развиващите се страни.
Взаимодействие между цел 9 за устойчиво развитие – индустрия, иновации и инфраструктура и придобиване на умения за 21-ви век
В днешно време информационната грамотност се превръща в едно от важните умения, които ученикът трябва да притежава. Независимият и свободен достъп до информация, оценката на източниците на информация, ефективното използване на информацията и включването й в съществуващите знания трябва да бъдат от голямо значение както за учителите, така и за учениците.И учениците, и учителите могат да бъдат посъветвани да се научат как да се адаптират към бързо променящите се ситуации в днешното общество. Това включва развитие на критично мислене и известна доза креативност от тяхна страна.
Също така е жизненоважно да се свържат теоретичните сценарии за решаване на проблеми с тяхното реално приложение в конкретни ситуации. Учениците трябва да могат да вземат със себе си уменията за решаване на проблеми, които ние им внушаваме в безопасна и сигурна среда, и да прилагат тези умения по-късно в живота като лидери на общността и активно допринасящи за подобряването на обществото.