Održivi razvoj Cilj 8. Dostojanstven rad i ekonomski rast
Cilj održivog razvoja 8 govori o "dostojanstvenom radu i gospodarskom rastu" i jedan je od 17 ciljeva održivog razvoja koje je utvrdila Opća skupština Ujedinjenih naroda 2015. godine.
Puni naslov glasi: "Poticanje održivog, uključivog i održivog gospodarskog rasta, pune i produktivne zaposlenosti i dostojanstvenog rada za sve."
Napredak prema ciljevima mjerit će se, pratiti i ocjenjivati pomoću 17 indikatora.
SDG 8 ima ukupno dvanaest ciljeva koje treba postići do 2030.
Target 8.1: Održivi gospodarski rast
Target 8.2: Diverzifikacija, inovacija i nadogradnja za ekonomsku produktivnost
Target 8.3: Promidžba politike za potporu otvaranja radnih mjesta i rastućih poduzeća
Target 8.4: Poboljšavanje učinkovitosti resursa u potrošnji i proizvodnji
Target 8.5: Potpuna zaposlenost i dostojanstven rad uz jednaku plaću
Target 8.6: Promidžba zapošljavanja, obrazovanja i osposobljavanja mladih
Target 8.7: Zaustaviti moderno ropstvo, trgovinu ljudima i dječji rad
Target 8.8: Zaštitit radnička prava i promovirati sigurno radno okruženje
Target 8.9: Promicati koristan i održiv turizam
Target 8.10: Univerzalni pristup bankarskim, osiguravajućim i financijskim uslugama
Target 8.a: Povećati pomoć za podršku trgovini
Target 8.b: Razviti globalnu strategiju zapošljavanja mladih
Dok su zemlje u razvoju rasle po stopi bržoj od razvijenih regija, održivi gospodarski rast posvuda ključan je za ispunjavanje međunarodnih razvojnih ciljeva u sljedećim godinama.
Ekonomski rast – čineći naš svijet prosperitetnijim – neraskidivo je povezan sa svim našim prioritetima. Jača gospodarstva pružit će više prilika za izgradnju otpornijeg i održivijeg svijeta, a gospodarski rast mora biti uključiv. Rast koji ne poboljšava dobrobit svih dijelova društva, posebno onih najranjivijih, nejednak je i nepravedan.
U ovom cilju želi se osigurati da gospodarski sektor svake zemlje zadovolji potrebu za dobrim životom njezinih građana bez obzira na njihovo podrijetlo, rasu ili kulturu.
Otprilike polovica svjetske populacije još uvijek živi od oko 2 USD dnevno. Na mnogim mjestima, imati posao ne jamči mogućnost bijega od siromaštva.
Ovaj spor i neujednačen napredak mogao bi od svih zahtijevati ponovno promišljanje i preoblikovanje ekonomskih i socijalnih politika usmjerenih na iskorjenjivanje siromaštva.
Kroz gotovo tri desetljeća broj radnika koji žive u ekstremnom siromaštvu drastično se smanjio i to unatoč dugotrajnom utjecaju ekonomske krize iz 2008. i globalne recesije.
U zemljama u razvoju, 34 posto od ukupnog broja radnih mjesta popunili su ljudi iz srednje klase i to u razdoblju od 1991. do 2015. Globalno gospodarstvo nastavlja se oporavljati, no bilježi se sporiji rast i povećanje nejednakosti.
Cilj SDG 8 je poticanje održivog i pravednog gospodarskog rasta za sve radnike, bez obzira na njihovo podrijetlo, rasu ili spol. To znači postizanje “viših razina ekonomske produktivnosti kroz diverzifikaciju, tehnološku nadogradnju i inovacije, uz fokus na radno intenzivne sektore i sektore visoke dodane vrijednosti ”.
Uključiv i održiv gospodarski rast, tehnološke i strukturne transformacije kritične su i moraju biti vođene općim strateškim smjerom.
Ovo je možda najvažnije, s obzirom na neviđene utjecaje novih tehnoloških klastera na svim područjima održivog razvoja, a posebno na budućnost rada i globalnog rasta.
Visoke razine nejednakosti i dalje predstavljaju glavne prepreke napretku cilja SDG 8.
Postizanje mnogih drugih ciljeva održivog razvoja ovisi o napretku u 8. cilju održivog razvoja.
Mobiliziranje političkih prioriteta, instrumenata, partnerstava i resursa koji su povezani uz intervencije vezane uz SDG 8 cilj ključne su za okončanje svih oblika siromaštva i smanjenje nejednakosti, a istovremeno osiguravaju da nitko ne bude zanemaren.
No napredak samo prema cilju SDG 8 „ne znači ništa“, ako dopušta degradaciju okoliša i društveno isključivanje.
Ne postoji zamjena za produktivni rast ili kompromis u istom, povećana produktivnost rasta potrebna je za otvaranje radnih mjesta.
U jasno kreiranoj politici zapošljavanja moraju se zaštiti prava radnika i radnih mjesta. U mnogim zemljama industrijska gospodarska transformacija još uvijek ima najveći potencijal za opsežna poboljšanja rada, produktivnost i, posljedično, pristojne poslove i pristupačne proizvode.
Kad je sve pod nadzorom zakonodavstva i javne politike, može se postići gospodarski rast, razvajanje resursa i uključivosti.
Slogan „nitko nije izostavljen” u središtu je plana održivog razvoja za 2030. i ako gospodarski rast želi izgraditi pravedniji svijet, on mora biti uključiv.
Ovo je ideja koja stoji iza cilja 8, čiji je zadatak postići stopu gospodarskog rasta od 7% u najmanje razvijenim zemljama do 2030. te postići punu i produktivnu zaposlenost za sve muškarce i žene posvuda. Ljudska i radna prava, sloboda udruživanja i kolektivnog pregovaranja te socijalni dijalog nisu samo ključni sastojci za održivi gospodarski rast, već su i stupovi izgradnje demokracije. Izgradnja i jačanje demokratskih procesa kamen je temeljac pravednog razvoja.
Poveznice s drugim ciljevima održivog razvoja
Postizanje ciljeva SDG 8 ovisi o uspjehu i napretku drugih ciljeva održivog razvoja.
Gospodarstvo niti jedne zemlje ne može rasti ako njeni građani nisu dobro obrazovani.
Stoga je cilj SDG 8 – Dostojanstven rad i ekonomski rast, povezan s kvalitetnim obrazovanjem (SDG 4), te rodnom ravnopravnošću (SDG 5) kroz jednake kriterije u radu.
Također postoje jake veze s industrijom, inovacijama i infrastrukturom (SDG 9) i odgovornom potrošnjom i proizvodnjom (SDG 12).
Osim spomenutih međusobno povezanih ciljeva održivog razvoja, vrijedno je napomenuti da napredak cilja 8 pomaže u smanjenju postotka stope siromaštva u bilo kojoj zemlji na ljestvici siromaštva, što je izravno povezano s postizanjem cilja bez siromaštva (SDG 1).