Održivi razvoj Cilj 14. Očuvanje vodenog svijeta
Cilj 14: Očuvanje i održivo korištenje oceana, mora i morskih resursa za održivi razvoj.
Ocean pokreće globalne sustave koji Zemlju čine pogodnom za život. Našu kišnicu, pitku vodu, vrijeme, klimu, obale, velik dio naše hrane, pa čak i kisik u zraku koji udišemo u konačnici osigurava i regulira more.
Pažljivo upravljanje ovim ključnim globalnim resursom ključna je značajka održive budućnosti. Prisutno je kontinuirano propadanje obalnih voda zbog onečišćenja, a oksidacija oceana ima katastrofalan učinak na funkcioniranje ekosustava i biološku raznolikost. To također negativno utječe na mali ribolov.
Spašavanje našeg oceana mora ostati prioritet. Morska biološka raznolikost ključna je za ljudsko zdravlje i naš planet. Zaštićenim morskim područjima mora se upravljati učinkovito i imati dovoljno resursa, a moraju se uvesti odredbe za smanjenje prekomjernog izlova, onečišćenja mora i kiselosti oceana.
Oceani prekrivaju tri četvrtine Zemljine površine, sadrže 97 posto vode na Zemlji i čine 99 posto životnog prostora planeta gledajući obujam.
14.1 Spriječiti i značajno smanjiti, do 2025., onečišćenje mora svih vrsta, posebno iz izvora i aktivnosti na kopnu, uključujući smanjenje morskog otpada i onečišćenja hranjivim tvarima.
14.2 Ostvariti održivo upravljanje i zaštitu morskih i obalnih ekosustava do 2020. s ciljem sprječavanja značajnih štetnih utjecaja, uključujući jačanje njihove otpornosti i poduzimanje mjera za njihovu obnovu, s ciljem njihovog pretvaranja u zdrava i produktivna mora i oceane.
14.3 Smanjivanje i rješavanje učinaka povećane kiselosti oceana kroz pojačanu znanstvenu suradnju na svim razinama (između ostalog).
14.4 Do 2020. postići učinkovitu regulaciju proizvodnje ribe i iskorjenjivanje prekomjernog izlova, nezakonitog, neprijavljenog i nereguliranog ribolova i destruktivne ribolovne prakse, provedbu znanstveno utemeljenih planova upravljanja ribarstvom za obnovu ribljeg fonda što je prije moguće barem do razina koje omogućuju maksimalno održiv prinos određen biološkim karakteristikama dotične vrste.
14.5 Zaštititi do 2020. najmanje 10% obalnih i morskih područja u skladu s nacionalnim i međunarodnim pravom te na temelju najboljih dostupnih znanstvenih informacija.
14.6 Do 2020. uvesti zabranu određenih oblika subvencija za sektor ribarstva koji doprinose prekomjernom kapacitetu ribarskih flota i prelovu, ukinuti subvencije koje doprinose nezakonitom, neprijavljenom i nereguliranom ribolovu i suzdržati se od uvođenja takvih novih subvencija. Prepoznati da odgovarajući i učinkovit, poseban i diferenciran tretman zemalja u razvoju i najmanje razvijenih zemalja mora biti sastavni dio pregovora unutar Svjetske trgovinske organizacije o subvencijama za sektor ribarstva.
14.7 Do 2030. povećati gospodarsku korist za male otočne države u razvoju i najmanje razvijene zemlje od održivog korištenja morskih resursa, uključujući kroz održivo upravljanje ribarstvom, akvakulturom i turizmom.
14.a Povećanje znanstvenih spoznaja, razvoj istraživačkih kapaciteta i prijenos morske tehnologije, uzimajući u obzir kriterije i smjernice Međuvladine oceanografske komisije o prijenosu morske tehnologije, s ciljem poboljšanja zdravlja oceana i upravljanja oceanom te povećanja doprinosa morske biološke raznolikosti za razvoj zemalja u razvoju, posebno malih otočnih država u razvoju i najmanje razvijenih zemalja.
14.b Osiguravanje pristupa morskim resursima i tržištima za ribare koji se bave tradicionalnim malim ribolovom i ribolovom za vlastite potrebe.
14.c Unaprijediti očuvanje i održivo korištenje oceana i njihovih resursa primjenom međunarodnog prava kako je izraženo u Konvenciji Ujedinjenih naroda o pravu mora (UNCLOS), koja pruža pravni okvir za očuvanje i održivo korištenje oceanima i njihovim resursima. Odlomak 158 dokumenta „Budućnost kakvu želimo“.