Цел за устойчиво развитие 17
Разработване на въведението
Обща цел на цел 17 за устойчиво развитие – Партньорства за целите
Цел 17 за устойчиво развитие е за „партньорства за целите“. Това е една от 17-те цели за устойчиво развитие, установени от ООН през 2015 г., а официалната формулировка е: „Укрепване на средствата за изпълнение и съживяване на глобалното партньорство за устойчиво развитие“ . Целта има 17 цели, които трябва да бъдат постигнати до 2030 г., разделени в пет категории: финанси, технологии, изграждане на капацитет, търговия и системни проблеми. ЦУР 17 има 19 цели и 24 индикатора, използвани за измерване на напредъка. Целите са:
Цел 17.1: Мобилизиране на ресурси за подобряване на събираемостта на вътрешните приходи
Цел 17.2: Изпълнение на всички ангажименти за помощ за развитие
Цел 17.3: Мобилизиране на финансови ресурси за развиващите се страни
Цел 17.4: Подпомагане на развиващите се страни за постигане на устойчивост на дълга
Цел 17.5: Инвестирайте в най-слабо развитите страни
Цел 17.6: Споделяне на знания и сътрудничество за достъп до наука, технологии и иновации
Цел 17.7: Насърчаване на устойчиви технологии в развиващите се страни
Цел 17.8: Укрепване на научния, технологичния и иновационния капацитет за най-слабо развитите страни
Цел 17.9: Подобрен капацитет за ЦУР в развиващите се страни
Цел 17.10: Насърчаване на универсална търговска система в рамките на СТО
Цел 17.11: Увеличаване на износа на развиващите се страни
Цел 17.12: Премахване на търговските бариери за най-слабо развитите страни
Цел 17.13: Подобряване на глобалната макроикономическа стабилност
Цел 17.14: Подобряване на съгласуваността на политиката за устойчиво развитие
Цел 17.15: Уважавайте националното ръководство за прилагане на политики за целите на устойчивото развитие
Цел 17.16: Засилване на глобалното партньорство за устойчиво развитие
Цел 17.17: Насърчаване на ефективни партньорства
Цел 17.18: Подобряване на наличието на надеждни данни
Цел 17.19: По-нататъшно развитие на измерванията на напредъка
Защо е важно за образователната общност?
Децата, които сега са на училище, ще израснат като възрастни в едно все по-взаимосвързано и мултикултурно общество. Студентите трябва да са наясно с културните норми и различия по света, за да могат да успеят и да процъфтяват. ЦУР са универсални цели за всички хора и по своята същност са глобални. Научаването за тези инициативи помага на учениците да придобият представа за проблемите по света, като липсата на достъп до чиста вода и равенството между половете. Тези въпроси са неделими от културата и за да разберат наистина ЦУР, учениците трябва да научат за света около тях. ЦУР 17 има за цел да съживи и подобри способността на правителствата, гражданското общество, частния сектор, ООН и други заинтересовани страни да мобилизират необходимите ресурси. Подобряването на ефективната подкрепа за развиващите се страни, по-специално за най-слабо развитите страни и малките островни държави, е от съществено значение за еднакъв напредък за всички. Неуспехът да се използват глобални партньорства ще доведе до пропилени пари, пропиляно време и пропилян живот. Когато правителствата, фирмите и гражданското общество се съсредоточат върху своите области на експертиза и си сътрудничат за решения, ние можем да подобрим ефективността и да гарантираме, че всички са наясно с приоритетните действия, които могат да предприемат, за да отговорят на своите области на отговорност.
Ключови измерения на устойчивото развитие 17 Партньорства за целите
ЦУР 17 призовава за глобално партньорство за устойчиво развитие. Целта подчертава значението на глобалната макроикономическа стабилност и необходимостта от мобилизиране на финансови ресурси за развиващите се страни от международни източници, както и чрез укрепване на вътрешния капацитет за събиране на приходи. Той също така подчертава значението на търговията за развиващите се страни и справедливите правила за управление на международната търговия. ЦУР 17 освен това подчертава значението на достъпа до наука, технологии и иновации, по-специално интернет базирани информационни и комуникационни технологии. За постигане на ЦУР са необходими партньорства между правителствата, частния сектор, гражданското общество и други страни. По-богатите икономики като ЕС могат да подкрепят изпълнението на Програмата до 2030 г. в развиващите се страни чрез публични и частни, вътрешни и международни ресурси. Тези ресурси могат да бъдат както финансови, така и нефинансови. Светът днес е по-свързан от всякога, отчасти благодарение на цифровите технологии. ЦУР могат да бъдат реализирани само със силен ангажимент за глобално партньорство и сътрудничество. Координирането на политиките за подпомагане на развиващите се страни, особено най-слабо развитите страни, е жизненоважно за постигането на устойчив растеж и развитие. Това включва подкрепа на тези страни при управлението на техните финанси, включително дълг, както и насърчаване на инвестициите.
Взаимодействието между Цел 17 за устойчиво развитие Партньорства за целите и придобиването на умения за 21 век
Уменията, необходими за постигане на успех в света, са се променили и съществува разлика между тези, които се научават в училище, и тези, необходими за функциониране на работното място и в обществото. Необходим е по-широк набор от умения за учене, общуване, сътрудничество и решаване на проблеми в цифрови среди. Уменията от двадесет и първи век са определени от ЮНЕСКО, ОИСР и други като компетентности, необходими за устойчиво бъдеще на обществото на знанието. Целта беше да се научат принципите на проектиране, включени в включването на тези умения в учебната програма, да се намерят възможни начини за тяхното преподаване и оценяване и да се проучи как този процес може да бъде персонализиран с помощта на информационните и комуникационни технологии (ИКТ). Справянето със сложните предизвикателства и настоящата и бъдещата несигурност са в основата на Дневен ред 2030 и следователно са във фокуса на 17-те цели за устойчиво развитие (ЦУР), първоначално замислени от ЦУР на ООН, насочени към критични глобални предизвикателства и за да ги преодолее, всеки се нуждае от ключови компетенции, които да им позволи да се ангажират конструктивно и отговорно с днешния свят и да участват активно в необходимите трансформации. Целта е да се популяризират всеобхватни програми за образование за устойчиво развитие (ESD) и образование за глобално гражданство (EGC) чрез умения от 21-ви век, фокусирани върху осигуряване на устойчиво образование за бъдещите поколения професионалисти. Има различни концепции за 21-ви век, които са предложени от организации като Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО), Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), Партньорство за умения от 21-ви век (P21), Оценяване и преподаване на умения от 21-ви век (ATC21S), и т.н. Всички те предложиха да поставят уменията на 21 век в основата на индивидуалното обучение. Инициативите варират от такива, чиято основна грижа е подготовката за света на труда и бъдещите работни места в идеята за поддържане на икономиката, до други, чийто основен фокус е ангажираност към устойчива икономика и осъзнаване на значението на опазването на планетата и нейните ресурси. Докато се съгласява с основите, всяка организация внася допълващи се идеи в концепцията за умения на 21-ви век.